News

Speedway Sedans Australia News

National Street Stock Title To Be Contested By 134!




The Speedway Sedans Australia, Mental Racewear, National Street Stock Title at the Timmis Speedway, Mildura, is just twenty three days away, with nominations closing on the event just moments ago.

The final nomination figure of 134, falls agonisingly short of the all-time record for a National Speedway event by any category by just 5 entries, set also by the Street Stock category at the Redline Raceway in 2016. The final entry was receive just eleven minutes before the official close at midnight EDST.

As it is, the field assembled will be the second largest in history in any category of Australian Speedway, with eight National Champions in the field having won 16 National Titles between them, while twenty two drivers in the field have won a sum total of sixty five State Titles between them.

Current and four times National Champion Anthony Beare, will be looking to win his fifth National Title, while the current West Australian Champion, Jack Barnewall, Victorian, New South Wales and South Australian Champion, Anthony Beare, Tasmanian Champion, Nathan Russell, Queensland Champion, Robert Trapp and Northern Territory Champion, Jason Duell are all in the field, with Beare to lose his New South Wales title this Saturday night as he is not entered, meaning another driver will be added to that list.

Seventy drivers will represent the home State of Victoria, with South Australia having twenty seven entries, while Western Australia have a very healthy representation with fifteen drivers. Likewise, Tasmania have fourteen drivers represented, the largest ever competitor count for a National Title outside their own state in any category, which is a tremendous achievement. Four drivers from Queensland, two from the Northern Territory and two from New South Wales make up the 134 entries.

There will be twelve heats per round, thirty six heats on the first day and night of racing, with the final twelve heats and three finals to be held on night two.

OFFICIAL NOMINATIONS (Alphabetical)

Morris Ahearn VIC
Brock Atkins VIC
Darryl Atkinson VIC
Matthew Atkinson TAS
Nathan Barbeler QLD
Ben Barker VIC
Jack Barnewall WA
David Barrie VIC
Lenny Bates VIC
Corey Bauld TAS
Anthony Beare SA
Eugene Bennett VIC
Dale Blomeley VIC
Jayden Blomeley VIC
Paul Briggs WA
Bryan Brown SA
Justin Brumfield NT
Sam Brumfield SA
Peter Bryant VIC
Craig Buchanan SA
Moss Buchanan SA
Aaron Bunton VIC
Andrew Burgoyne VIC
Dylan Campton VIC
Craig Claridge VIC
Michael Clark VIC
Craig Clayton WA
Jamie Collins VIC
Nevano Cowan VIC
Cade Cox SA
Mat Crawford TAS
Jamie Crutchley VIC
Mick Dann VIC
Jason Degoldi VIC
Jaidyn Dredge VIC
Daniel Drewett VIC
Jason Duell SA
Nathan Dunn VIC
Jayden Edwards SA
Jason Faux VIC
Rob Faux VIC
Wade Fell VIC
Brooke Ferguson VIC
Robbie Fisher TAS
Darren Flatman SA
Colin Forbes VIC
Darren Forrest VIC
Ethan Genev WA
Darren Giacometti VIC
Matthew Glab VIC
Leigh Gooding VIC
Brendon Green TAS
Terry Hammond TAS
Michael Hamon WA
Lee Harrison VIC
Steven Harvey TAS
Chris Hay VIC
Paul Hayes SA
Bailey Heinrich SA
Rhys Heinrich SA
Shaun Henry VIC
Timothy Humby SA
Michael Hume VIC
Tim Hutchinson VIC
Travis Hutchison QLD
Donald Irving VIC
Dean Jenkins VIC
Shaun Jenkins VIC
Mark Jennings SA
Corey Jetson TAS
Haydon Jolly SA
Andrew Jordan VIC
Paul Joss WA
Marty Kelly WA
Jace Kempton WA
Corey Knox VIC
Kayla Knox VIC
Aj Lawrence VIC
Jamie Lock VIC
Robert Lock VIC
Trevor Logan VIC
Damon Lyall WA
Mathew Lyons VIC
Gerrard Mabbitt VIC
Hamish Macalpine WA
Scott Mason VIC
Andry Maxwell Jnr SA
Andy Maxwell Snr SA
Matthew Maynard SA
Bradley McClure VIC
Shaun McClure VIC
Dale Morrison VIC
Matt Nelson VIC
Neville Nitschke SA
Hayden Norman WA
Andrew Norton WA
Jamie Oldfield WA
Jason Oldfield WA
Jamie Owens SA
Greg Parks VIC
Colin Peadon NSW
Stephen Petrie VIC
Troy Polley VIC
Nigel Reichstein SA
Ben Riley TAS
Dale Riley TAS
John Riley TAS
Stuey Robinson VIC
Todd Rose VIC
Shane Roycroft VIC
Nathan Russell TAS
Troy Russell TAS
Corey Sandow VIC
Scott Secombe VIC
Robert Smith VIC
Allan Spence NT
Kasey Staker NSW
Bradley Thompson TAS
Peter Thompson QLD
Heath Thorne SA
Ricky Throckmorton VIC
Robert Trapp QLD
Ben Tuttle SA
Aaron Tyler SA
Mitchell Viney VIC
Evan Wakefield WA
Phillip Watson SA
Steven Watts VIC
Carey Weston SA
Chris Whatmore VIC
Ben Whitehead SA
Dylan Wilkinson VIC
Jared Wilkinson VIC
Nikita Wilson VIC


OFFICIAL NOMINATIONS (By State of Residence)

Colin Peadon NSW
Kasey Staker NSW
Justin Brumfield NT
Allan Spence NT
Nathan Barbeler QLD
Travis Hutchison QLD
Peter Thompson QLD
Robert Trapp QLD
Anthony Beare SA
Bryan Brown SA
Sam Brumfield SA
Craig Buchanan SA
Moss Buchanan SA
Cade Cox SA
Jason Duell SA
Jayden Edwards SA
Darren Flatman SA
Paul Hayes SA
Bailey Heinrich SA
Rhys Heinrich SA
Timothy Humby SA
Mark Jennings SA
Haydon Jolly SA
Andry Maxwell Jnr SA
Andy Maxwell Snr SA
Matthew Maynard SA
Neville Nitschke SA
Jamie Owens SA
Nigel Reichstein SA
Heath Thorne SA
Ben Tuttle SA
Aaron Tyler SA
Phillip Watson SA
Carey Weston SA
Ben Whitehead SA
Matthew Atkinson TAS
Corey Bauld TAS
Mat Crawford TAS
Robbie Fisher TAS
Brendon Green TAS
Terry Hammond TAS
Steven Harvey TAS
Corey Jetson TAS
Ben Riley TAS
Dale Riley TAS
John Riley TAS
Nathan Russell TAS
Troy Russell TAS
Bradley Thompson TAS
Morris Ahearn VIC
Brock Atkins VIC
Darryl Atkinson VIC
Ben Barker VIC
David Barrie VIC
Lenny Bates VIC
Eugene Bennett VIC
Dale Blomeley VIC
Jayden Blomeley VIC
Peter Bryant VIC
Aaron Bunton VIC
Andrew Burgoyne VIC
Dylan Campton VIC
Craig Claridge VIC
Michael Clark VIC
Jamie Collins VIC
Nevano Cowan VIC
Jamie Crutchley VIC
Mick Dann VIC
Jason Degoldi VIC
Jaidyn Dredge VIC
Daniel Drewett VIC
Nathan Dunn VIC
Jason Faux VIC
Rob Faux VIC
Wade Fell VIC
Brooke Ferguson VIC
Colin Forbes VIC
Darren Forrest VIC
Darren Giacometti VIC
Matthew Glab VIC
Leigh Gooding VIC
Lee Harrison VIC
Chris Hay VIC
Shaun Henry VIC
Michael Hume VIC
Tim Hutchinson VIC
Donald Irving VIC
Dean Jenkins VIC
Shaun Jenkins VIC
Andrew Jordan VIC
Corey Knox VIC
Kayla Knox VIC
Aj Lawrence VIC
Jamie Lock VIC
Robert Lock VIC
Trevor Logan VIC
Mathew Lyons VIC
Gerrard Mabbitt VIC
Scott Mason VIC
Bradley McClure VIC
Shaun McClure VIC
Dale Morrison VIC
Matt Nelson VIC
Greg Parks VIC
Stephen Petrie VIC
Troy Polley VIC
Stuey Robinson VIC
Todd Rose VIC
Shane Roycroft VIC
Corey Sandow VIC
Scott Secombe VIC
Robert Smith VIC
Ricky Throckmorton VIC
Mitchell Viney VIC
Steven Watts VIC
Chris Whatmore VIC
Dylan Wilkinson VIC
Jared Wilkinson VIC
Nikita Wilson VIC
Jack Barnewall WA
Paul Briggs WA
Craig Clayton WA
Ethan Genev WA
Michael Hamon WA
Paul Joss WA
Marty Kelly WA
Jace Kempton WA
Damon Lyall WA
Hamish Macalpine WA
Hayden Norman WA
Andrew Norton WA
Jamie Oldfield WA
Jason Oldfield WA
Evan Wakefield WA

Australian Racing Rules & Regulations 2018





Live Audio 



Speedway Sedans Australia Audio Channel 1



Saturday 23 March 2019, Collie Speedway, Audio Channel 2



Saturday 23 March 2019, Latrobe, Audio Channel 3